Selamlar! Hepimiz biliyoruz ki küresel bir sorun olan ‘Corona Virüs’ten korunmak amaçlı 3 hafta okullar ertelendi.Bu süreçte kendimizin ve çevremizin güvenliğini korumak için evlerimizde durmamız gerekiyor.Eğer Netflix’ten hala dizileri açıp, beğenmeyip, yarım bırakıyorsanız bu süre boyunca izleyebileceğiniz 5 sürükleyici Netflix dizisi önerilerim;

1)SENSE 8

                              ‘İnsanın hayallerinin gerçek olması kadar korkutucu bir şey yoktur.’

Angelica Turing ölmeden önce dünyaya 8 çocuk getiren bir kadındır.Doğa üstü olaylar sebebiyle çocuklarını doğurduktan sonra intihar eder ama çocukları onun varlığını hep hisseder.

Bu çocuklar 8 farklı ülkede doğmuştur (Birleşik Krallık, Seul, Mumbai, Berlin, Nairobi, Mexico City, San Francisco ve Chicago.) Karakterler büyülü bir şekilde birbirlerini günlük hayatlarının içinde görüp telepatik şekilde konuşabilme yeteneklerine sahipler.İlk başta buna bir mantık getiremeyecekler ama sonra hep birbirlerini koruyacaklar.Karakterlerin ortak amacı annelerinin ölümüne sebep olan ‘Whispers’ isimli grubu bulmak.2 sezonluk bu bitmeyi hak etmeyen orijinal Netflix dizisinin etkisinden çıkamayacaksınız…

2) CHEWING GUM

                                                                                      ‘NO SEX’

Eğer İngiliz yapımı komedi dizileri seviyorsanız bu dizi tam size göre.2 sezon olmasına rağmen ben tam yerinde bittiğini düşünüyorum.Aileden mecburi dindar olan Tracey isimli bir genç kızın aşırı dışa dönük hayatını alıyor.Tracey kesinlikle farklı bir dünyada yaşıyor ona göre ciddiyet hiç önemli değil.Tracey ailesinden gelen baskı sebebiyle hiçbir zaman dine tam bağlı olamamış bir karakterimiz.Diziyi ortamı ve karakterleri absürt komedi yapan da tam anlamıyla bu.

Aşırı underrated bir dizi ama ben izlerken durdurup kahkahalarımın bitmesini beklediğimi hatırlıyorum.Yoğun bir İngiliz aksanı duyup doğal bir komedi izlemek isterseniz bakmanızı kesinlikle tavsiye ederim. (Tracey’nin mimikleri bile gülme sebebi).

3) PEEP SHOW                                                                                                                           

                                                                                                                          ‘superhans coked again?’

Yine bir İngiliz komedisi yine abartısız ve gündelik sıradan tiplemeler…Bir dönem İngiliz televizyonunun en ses getiren komedi dizisiydi. (Buradan en iyi komedinin HIMYM ve Friends olduğunu düşünenlere özel tavsiye edilir*)

Dizi iki ezik ev arkadaşının loser hayatlarını ele alıyor.Kuramadığı ilişkileri,iş hayatlarında ki başarısızlıklar vb…Ama dizide Super Hans diye öyle joker bir karakter var ki, ben bile ilk 2 sezon varlığının çokta önemli olduğunu düşünmüyordum.Son sezonlara doğru bu karaktere ayrı bir film çekilmesinin gerektiğini bile düşündüm (dizinin popüler olduğu dönemlerde İngiliz halkı Super Hans’e özel bir film talep ettikleri TT başlatmış). Yine underrated ama efsane güldüren bir komedi. Netflixte 8 sezonu var bir sezon 6 bölüm ve 20 dakika.Kısacası 2 günde bile bitirebileceğiniz efsane ve az bilinen bir komedi! (HEM DE AŞIRI İNGİLİZ)

Dizinin özünde bu iki ev arkadaşının farkında olmadan biriktirdikleri güzel anıları ve gelişen dostluklarını gördükçe gülerken duygulanacaksınız da.

4)BROOKLYN NINE NINE

                                           Ben hep doğruları yapan dedektifim,bu da hep yanlışları yapan dedektif’

Dedektif Holt bu bölgeye yeni atanmış bir müdürdür.Jack Peralta ise eğlenceli,komik ve son derece rahat bir kişilik olmasına rağmen başarılı bir polistir.Oyunu kitabına göre oynamayı seven iş arkadaşı Amy Santiago ile hep en iyisi olma savaşı içerisindelerdir.

Dizinin ilk sezonlarında sadece suçluların yakalandığını görüyoruz ama sonrasında her sezona ayrı bir davayı,gizemi çözmeye çalıştıkları ortaya çıkıyor.Dizi de favorim her sezonda bir bölüm olan Cadılar Bayramı bölümleri ! Kesinlikle zekayla kurgulanmış bölümler.

Dizinin karakterleri kesinlikle birbirleriyle uyum içerisinde.Ayrıca gelmiş geçmiş en iyi sitcom olan ‘The Office’ ve ‘Modern Family’ gibi yapımların yaratıcıları tarafından ele alınmıştır.Ayrıca çoğu sitcom dan daha iyi durumda şuan bu dizi.

Netflix’te şuan 5 sezonunu izleyebilirsiniz ancak 6. Sezonu başka bir siteden aratmalısınız. Ha  bu arada Gina’yı izleyip günlük hayatında da onun gibi konuşmaya başlamayan var mı ?

5) LA CASA DE PAPEL

                                                           ‘Sonuçta her şeyin mahvolması için aşk iyi bir nedendir.’

Şu an ülkemizde çok popüler olan,seveni olduğu kadar bir o kadar da sevemeyeninin olduğu,tüm ülkenin şu anda 3. Sezonunu beklediği İspanyol yapımı bir suç, polisiye, dram dizisi; ‘Money Heist’

Dizinin konusu kendini Profesör olarak tanıtan bir dehanın amacı İspanya Kraliyet Darphanesi’ne girmektir.Dünyanın en büyük soygununu planlar.Bunun için de alanlarında uzman olan 8 kişilik bir ekip kurar.Birbirlerinin özel hayatını bilmelerini istemediğinden 8 kişi de kendilerine bir şehir adı koyar ve birbirlerine bu nickname’ler ile seslenirler.Bu kişiler 5 ay soygunu planlamaya başlarlar ve her ihtimali katarak soygunu kusursuz hale getirmeyi amaçlarlar.Her şey hazır olduğunda Darphane’nin içine sızarlar ve rehinelerin can güvenliklerini kullanarak,zeka oyunları ile planlarını gerçekleştirmeye çalışırlar.Tabi bu olay örgüsünde hiçbirinin planlamadığı sorunlar da ortaya çıkar.

Açıkçası diziyi çoğu İspanyol’a sorduğumuzda adını bile bilmiyorlar (onlar için bizim klasik Türk dizilerinden bir farkı yok).Ben ülkemizde bu kadar tutmuş olma sebebinin bu kadar polisiye ve suç konulu bir dizide her şeyin plandan sapma sebebi olarak ‘aşk’ olduğunu düşünüyorum.Bizim memleket sever aşk,suç,dram entrikalarını sonuçta.

Yeni sezon da yoldayken eğer sürükleyici bir dizi arıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.Belli kesim diziye önyargılı, başında beni de çok sarmamış olmasına rağmen devam ettiğim için hiç pişman değilim.Umarım keyifle izlersiniz.